SEO

Site İçi SEO: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Rehber

Bu rehberde site içi SEO ile ilgili her şeyi kapsamlı olarak öğreneceksiniz.

Kısaca; site içi seo, tamamen bizim kontrolümüzde olan ve site içerisinde yapabileceğimiz tüm çalışmaları kapsıyor.

Site içi SEO Nedir?

Site içi SEO, arama motorları ve kullanıcılar için sayfa içeriğinizi optimize etme çalışmalarıdır.

Site içi SEO çalışmalarında ilk olarak yapılması gerekenler, başlık etiketlerini, içeriği, dahili bağlantıları ve URL yapılarını optimize etmektir.

Site içi SEO için yapabileceğimiz diğer çalışmalar, sayfa açılış hızlarını optimize etmek, robots.txt dosyasını optimize etmek, site haritası oluşturmak, kullanıcı deneyimi yüksek tasarımlar oluşturmak gibi birçok site içerisinde yapabileceğimiz çalışmayı da bu seo çalışması içine dahil edebiliriz.

Site içi SEO Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?

Başlık etiketleri, url yapıları, içerikteki anahtar kelime durumları her ne kadar artık geleneksel SEO çalışması olarak adlandırılsa da bu yöntemler hala çalışıyor.

Google Arama Nasıl Çalışır sayfasında aslında bu yöntemlerin hala çalıştığını söylüyor.

site içi seo, Seotional

Google, tabi ki artık çok daha yetenekli ve akıllı bir arama motoru ancak bir içeriği anlamak için hala sayfadaki anahtar kelimeleri, başlıkları ve dahili bağlantıları tarıyor.

Backlinko tarafından 1 Milyon Google arama sonucu analiz edilerek elde edilen veriler, anahtar kelimenin geçtiği başlık etiketlerine sahip sayfaların daha iyi sıralamalar kazandığını gösteriyor.

Tabi, site içi seo çalışması sadece sayfa başlıklarını anahtar kelimeye göre optimize ettiğimizde bitecek bir çalışma değil, konuya yavaş yavaş giriş yapalıma artık…

Google’ın gelişen algoritmalarına her zaman ayak uydurabilmemiz gerekir, anahtar kelime ve başlık etiketleri yalnızca küçük bir kısım aslında.

İçerik optimizasyonunu güçlendirmek için:

 • Kullanıcı deneyimi
 • Hemen çıkma oranı
 • İçerikte kalma süresi
 • Sayfa yüklenme hızı
 • Tıklanma oranı

bu faktörleri de göz önünde bulundurmamız gerekir.

Merak etmeyin hepsini detaylıca bu içerikte anlatmaya çalışacağım.

İçeriği SEO İçin Optimize Edin

Site dışı SEO rehberinde bahsettiğimiz birçok çalışmadan olumlu geri dönüşler almak istiyorsanız, iyi bir site içi seo çalışmanız olması gerekiyor.

SEO için içeriği optimize etme bölümünde bir sayfanın anahtar kelime optimizasyonu nasıl olmalıdır ve anahtar kelimeleri nasıl kullanmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Arama Eğilimine Uygun İçerikler Üretin

Belirlediğimiz anahtar kelimelerin hangi arama amacına hizmet ettiğini bilmemiz gerekir.

Örneğin, hedeflenen anahtar kelimemiz “iphone 11 pro” ise, öncelikle Google’da arayarak ilk sayfadaki sonuçların ne ile ilgili olduğunu anlamamız gerekir.

site içi seo, Seotional
iPhone 11 pro ile ilgili ilk sayfada özellikleri ve deneyimleri anlatan blog yazıları mı var yoksa ürün sayfaları olan e-ticaret sonuçları mı var?

İşte bu sonuçlar aslında, kullanıcıların bu anahtar kelimeyle ilgili ne görmek istediklerini gösteriyor.

Çünkü bu arama sonuç sayfası, iphone 11 pro ile yapılan aramaların çoğunluğunun alışveriş amaçlı veya ürün sayfası görme eğiliminde kullanıcıların olduğunu gösterir.

Arama eğilimini öğrendiğimiz kullanıcılar için nasıl içerik üretmemiz gerektiğini artık daha iyi analiz edebiliriz.

Anahtar kelime araştırması rehberini inceleyerek siteniz için en iyi ve doğru anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz.

-> Anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik

Google, arama kalitesi kılavuzuna göre Dünya’nın çeşitli yerlerinden Arama kalitesi değerlendirici adı verilen kullanıcıların siteleri değerlendirmelerini ister.

Burada yapılan değerlendirme ve puanlamalar sıralamaları doğrudan etkilemese de, algoritmasına yardımcı olacak veriler içereceğinden katkısı bulunur.

Google E.A.T: Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness kelimelerinin kısaltmasıdır.

Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik kelimelerini, Google E.A.T. olarak arama kalitesi kılavuzunda bir madde olarak değerlendirme kriterleri arasına eklenmiştir.

site içi seo, Seotional

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli diğer konu da YMYL kapsamındaki sitelerdir.

Örneğin; sağlık, sosyal güvenlik kurumlarına dair içerik ve siteler, hukuk ve yasal kapsamlı siteler, kredi kartıyla alışveriş yapılan siteler, bankacılık, borsa, finans gibi konularla ilgili siteler YMYL olarak değerlendirilir.

Özetle, sitenin bu kriterlere uygun olması her zaman avantajlı olmayı sağlayacaktır.

Başlık Etiketleri Kullanın

site içi seo, Seotional
Kaynak: SEMrush

Sayfa başlıklarını H1, H2, H3 gibi etiketler kullanarak oluşturmak faydalıdır. Heading anlamına gelen etiketler belirli hiyerarşiye göre sayfa içerisinde dizilir.

H1, sayfa başlığını temsil eder, diğer H2, H3, H4 gibi başlıklar alt başlıkları temsil eder.

SEMrush’ın araştırmasına göre iyi yapılandırılmış sayfalarda H2 ve H3 etiketi olan içerikler %36 daha iyi performans gösteriyor.

Her sayfanın tek bir ana başlığı olacağı için H1 etiketi yalnızca bir kez kullanılır.

Burada kesinlikle dikkat etmemiz gerekenler, H1 başlığından sonra H2 alt başlığına ve eğer alakalıysa alt başlık olarak H3, değilse tekrar H2 olarak devam edilmesi yazının okunabilirliği için de önemlidir.

Örnek vermek gerekirse: 
 • Başlık 1 = H1
  • Başlık 2 = H2
  • Başlık 2 = H2
   • Başlık 3 = H3
  • Başlık 2 = H2

Başlık etiketleri kullanıcı deneyimi, okunabilirlik ve içeriğin anlaşılabilirliğini kolaylaştırdığı için önemlidir.

Google’ın başlık etiketlerine dair kesin veya önerdiği herhangi bir durum yoktur.

İlk Paragrafta Anahtar Kelimeleri Kullanın

İlk paragraflarda anahtar kelimeyi geçirmek, artık çok önemli değil, eski SEO taktikleri gibi görünse de tam olarak öyle değil.

Google daha akıllı bir şekilde sayfaları tarayabiliyor, ancak hala anahtar kelimeleri, başlıkları anlamlandırarak doğru sonuçlara erişmeye çalışıyor. Sonuçta içeriğin ne ile ilgili olduğunu bu şekilde anlamlandırabilir.

Aslında bu konuyu yalnızca Google için değil, kullanıcı için de düşündüğümüzde bu yöntemin akıllıca olduğu görülüyor.

Anlatmak istediğiniz konuyla ilgili giriş cümlesinde bilgiler verirken anahtar kelimenizden faydalanmanız oldukça doğal bir durumdur.

Bu sayede hem içeriği okuyacak kişi hem de Google içeriğin gerçekten o konuyla ilgili olduğunu giriş cümlesinden anlayabilir.

Google sayfanın başında görünen terimlere daha çok ağırlık verir, bu yüzden giriş paragraflarında anahtar kelimenizi geçirmek sayfanın ne hakkında olduğuna dair fikir verir.

Anahtar Kelime Sıklığı

Bir içerikteki anahtar kelime sıklığı veya yoğunluğu konusunda eminim birçok şey duymuşsunuzdur.

Önemli olan %3-5-10 diye oranlarda anahtar kelime geçirmek değil.

Şunu anlamamız gerekir: Anahtar kelimeler, aynı zamanda o içerikte anlatılmak istenen konulardır.

Hiç Google reklamlarından bahsetmeden Google reklam içeriği hazırlıyorsanız, bunun o konuyla ilgili olduğunu nasıl anlatabilirsiniz?

Aslında bu kadar basit, anahtar kelime geçmesi gerektiği kadar kullanılmalıdır. Her paragrafı ya da her cümleyi anahtar kelimeler etrafına kurarak spam yapmamalısınız.

Anahtar kelimeler anlatmak istediğiniz konular olduğu için, o içeriği doğal bir şekilde hazırladığınızda zaten anahtar kelimeleri kullandığınızı farkedeceksiniz, bu da gayet yeterlidir.

Dış Linkler Verin

Sayfanızdan alakalı dış linkler vermek, Google’ın sayfanızın konusunu daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Mesela, bu içerikte Ahrefs, Backlinko gibi sitelerin site içi seo yazılarına alakalı oldukça bağlantılar verdim veya araştırmalarından faydalanarak içeriğimi zenginleştirdim.

Bu şekilde sizler de oluşturduğunuz içeriklerde dış linkler vermekten kaçınmayın. Ayrıca eğer kullanıcı için yönlendirdiğiniz içeriğin faydalı olacağını düşünüyorsanız bu yönlendirmeler çok daha etkili olacaktır.

Bu konuyla ilgili Reboot Online şirketi bir çalışma yapmış ve dış link veren sayfaların daha iyi performans gösterdiğini görmüşler.

Bu şirket, 10 tane farklı websitesi oluşturup, 5inde sayfalardan otoriter sitelere dış linkler vermiş, diğer 5inde ise dış linkler kurmamışlar.

Ve sonuç…

site içi seo, Seotional
Kaynak: Reboot Online

İlk 5 sıradakiler dış linkleri olan siteler, diğerleri ise dış linkleri olmayan siteler.

SEO Uyumlu URL Yapıları Kullanın

Site için SEO çalışmasında en önemsiz konu URL yapıları olabilir, özellikle son zamanlarda SERP güncellemeleriyle URL yapılarında artık içerik haritaları daha görünür hale geldi.

site içi seo, Seotional

Yine de URL yapısını iyileştirmek için kısa ve anahtar kelimelerden oluşturulan yapılar tercih edilebilir.

Ya da bizim de kullandığımız gibi içerik yolunu tarif eden URL yapıları kullanabilirsiniz.

site içi seo, Seotional

İç Linkler Oluşturun

İç linkler site mimarisi için önemli bir konudur.

Otoriter sayfalardan daha düşük otoriteli sayfalara link vererek o sayfaların görünürlüğünü arttırabilirsiniz.

Site içindeki otoriter sayfaları bulmak için Ahrefs kullanabiliriz. En çok link verilen sayfaları görerek, görünürlüğünü arttırmak istediğimiz sayfalara buralardan iç bağlantılar oluşturabiliriz.

site içi seo, Seotional
Örnek: ShiftDeleteNet – ahrefs

Görselleri Optimize Edin

Sayfanızdaki görselleri optimize etmek hem site hızı açısından hem de sıralamalarda yükselmeniz için etkili yöntemlerden biridir.

Ayrıca bu konu içerisinde orijinal görsel kullanmanızın da sıralamaya olumlu etkilediğini söylemeliyim.

Görsellerin yüksek kalitede olması ve aynı zamanda site hızını etkilememesi için doğru görsel formatları kullanmalısınız. Örneğin WebP, JPEG2000 gibi.

Görselleri sıkıştırmak için Google’ın görsel sıkıştırma aracı Squoosh uygulamasını kullanabilirsiniz.

Sitenizi Hızlandırın

Site hızı, Google’ın da onayladığı bir SEO sıralama kriteridir. Bu yüzden hızlı sitelerin sıralamada yükselme şansları her zaman daha fazladır.

Site hızıyla ilgili daha önce hazırladığımız kapsamlı rehberi kesinlikle incelemelisiniz. Bu rehberde site hızını en doğru nasıl ölçeceğinizi ve bunları nasıl iyileştireceğinizi adım adım bulacaksınız.

-> Site Hızı Hangi Araçlarla Nasıl Ölçülür ve İyileştirilir?

Site Haritası Oluşturun

Site haritası, Google gibi arama motorlarının sitenizi daha kolay ve akıllı taramasını sağlar.

Yani, Google’ın sitenizdeki hangi sayfaları dizine eklemesini ve taramasına izin verdiğimizi gösterir diyebiliriz.

site içi seo, Seotional
Site haritası ile ilgili kapsamlı ve Google Search Console’a nasıl ekleneceğini adım adım anlatan rehberimizi mutlaka inceleyin.

Ayrıca WordPress ve diğer siteler için nasıl site haritası oluşturacağınızı da buradan öğrenebilirsiniz.

-> Site Haritası Oluşturma ve Google’a Gönderme Rehberi

Websitenin Yapısal Derinliğine Dikkat Edin

Arama motorlarının tüm önemli içeriği kolayca tarayabilmesi ve kullanıcıların istenen içeriği hızlı bir şekilde bulabilmesi için web sitesinin yapısı çok derin olmamalıdır.

Bunu kurgularken 3 tıklama kuralını kullanabilirsiniz. Bir kullanıcı en fazla 3 tıklama yaparak aradığı içeriği bulabilmelidir.

3 tıklama kuralını da en iyi bağlantılarla oluşturabiliriz.

Burada site içi linkleri: yapısal ve bağlamsal olarak ikiye ayıralım.

 • Yapısal linkler: Footer(alt bölüm) ve üst bölümdeki menüler, breadcrumb (içerik haritası), harekete geçirici butonlar diyebiliriz. Sayfaların hiyerarşisine göre dikey olarak ilerler. 
 • Bağlamsal linkler: Herhangi bir hiyerarşiye bağlı değildir, yazı içi linklemeleridir. 

Yapısal link mimarisi örneği:

site içi seo, Seotional
Başarılı SEO çalışmaları, öncelikle iyi bir site ile başlar, bu yüzden site içi seo kriterleri ve yöntemleri ilk olarak ele alınması gerekenlerdir.

Bu rehberde iyi bir sıralama elde etmek için en iyi site içi SEO taktiklerini sizlerle paylaştım.

Eğer merak ettikleriniz veya aklınıza takılanlar olursa lütfen yorumlarda veya Twitter’dan bana sorabileceğinizi unutmayın.

Bu rehber her zaman güncellenmeye devam edecek.

İyi çalışmalar…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı