SEO

Google Search Console URL Denetleme Aracı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Search Console URL denetleme aracı, websitemizin Google dizinlerine eklenip eklenmediğini, Google dizinlerindeki eklenmiş sürümünü, AMP ve yapılandırılmış veri hatalarını denetlememize yarayan bir araçtır.

URL denetleme aracıyla Google dizinlerinde yer almayan bir sayfa için taranmasını isteyebilir ve dizine eklenebilir olup olmadığını öğrenebiliriz.

URL denetimi, Google dizinlerindeki sayfanın son taranma hali hakkında bilgi verir, değişiklikler ve güncellemeler yaptıysanız kesinlikle canlı url denetimi aracını kullanmalısınız.

Bu içerikte sizlere Google URL denetleme aracını nasıl kullanacağımızı ve bu araçtan öğrendiklerimizle SEO çalışmalarımıza nasıl katkı sağlayacağımızı anlatacağım.

Bir URL’in Dizin Durumunu Öğrenme

Web sitemizin Google dizin durumuyla ilgili detaylı bilgilere erişebiliriz.

Dizin durumunu öğrenmek için:

  • Google Search Console panelini açıyoruz. Soldaki menüden URL denetimi aracını seçiyoruz.
url denetleme aracı, Seotional
Search Console URL denetimi
  • Denetlemek istediğimiz URL’yi yukardaki adres çubuğuna doğru bir şekilde giriyoruz.

Burada dikkat edilmesi gerekenler:

Search console’daki mülkleriniz dışında herhangi bir websitesi için bu aracı kullanamazsınız. Search Console panelinizde birden fazla websitesi varsa doğru mülkte olduğunuzdan emin olun.

AMP kullanıyorsanız, hem AMP hem de AMP olmayan URL’leri ayrı ayrı inceleyebilirsiniz.

Farklı sürümlere sahip sayfalar varsa ve bu sayfalar URL denetimi yaptığınız mülkün içerisindeyse, standart sürüm hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Farklı sürümler, alternatif veya yinelenen sürümler olabilir. Yani benzer veya yinelenen sayfalarınız olabilir.

Örneğin masaüstü ve mobil URL yapılarınız birbirinden farklı olabilir ancak aynı içerikler olduğundan Google bu URL’lerden birini standart sürüm olarak seçer ve diğer sayfaları yinelenen içerik olarak tanımlar.

Google’da kullanıcıların ve Google’ın hangi URL’yi görmesini istiyorsanız rel=canonical etiketini kullanarak bunu düzenleyebilirsiniz.

Standart sürüm: Google’ın daha çok tarama yaptığı sayfalar olacaktır, yinelenen sürümlere daha az sıklıkta tarama yapacaktır.

  • Son olarak ise çıkan sonuçları analiz etmeliyiz.

Çıkan sonuçlar anlık değildir, kapsam bölümündeki son tarama tarihine bakabilirsiniz.

URL Denetimi Kapsam Raporunu Anlama

url denetleme aracı, Seotional

URL denetimi yaptığımız sayfa dizine eklenmiş durumda ise, kapsam raporunu detaylıca inceleyebiliriz.

URL dizine eklenmemiş ise, kapsam raporunda herhangi bir şey görünmez.

Bulunma

Google, URL’nin nasıl bulunduğunu ve dizine eklendiğini gösteriyor. Site haritalarını ve yönlendiren sayfa olup olmadığını görebilirsiniz.

Yönlendiren sayfa, Google’ın bu URL’yi bulmasını sağlayan sayfadır.

Tarama

Tarama bölümünde, yukarıda da bahsettiğim gibi bu araç anlık bir sonuç vermez, burada URL’nin Google dizinlerindeki en son halini görebilirsiniz. Örnek sayfanın son taranma tarihi resimde görülmektedir.

Tarama aracısı bölümünde Google bot masaüstü ve Google bot akıllı telefon görebilirsiniz. Bu, mobile first index (mobil öncelikli dizin) güncellemesiyle mobil taranabilirliği daha önemli hale getirdi.

Tarama ve dizine eklenmesine izin verip vermediğinizi burada kontrol edebilirsiniz. Örneğin “noindex” işaretlediğiniz bir sayfanın burada bu şekilde görünmesi yanlış olacaktır. Buna göre aksiyon alabilirsiniz.

Dizin Oluşturma

Bu bölümde bahsettiğim, benzer ve yinelenen sürümlerin analizini yapabileceğiniz alandır. Burada canonical url’i ve Google tarafından seçilen standart URL’i görebilirsiniz.

Burada önemli olan, sizin <link rel=”canonical”> olarak bildirdiğiniz URL, Google tarafından seçilmemiş ve hala başka bir URL ise bunu düzeltebilirsiniz.

URL Denetimi Geliştirmeler Raporunu Anlama

url denetleme aracı, Seotional

Geliştirmeler raporunda sayfanın yapısına göre birçok sonucu görebilirsiniz.

Örneğin, yapılandırılmış veriye sahip bir yemek tarifi sayfasıysa buradaki sonuçta görecektir.

Mobil kullanılabilirlik ve AMP hakkında yine burada detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

İçerik haritaları bölümünde sayfanızda “breadcrumb” yapısı bulunuyorsa bunun nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Google Sitelinks arama kutusu, Google arama sonucunda sitenizin içindeki arama kutusu çıkıyorsa burada gösterilir.

Bunu sayfanızda aktifleştirmek için Site Bağlantıları Arama Kutusu yapılandırılmış veri işaretletmelerinden faydalanabilirsiniz.

Bu özelliği kapatmak için <meta name=”google” content=”nositelinkssearchbox” /> bu etiketi kullanabilirsiniz.

Kısacası sayfanızın yapısına göre birçok sonucu burada görebilirsiniz.

Google Bot Sayfayı Nasıl Görüyor?

URL denetimi aracını kullanarak, canlı url testi ve Google botların sayfamızı nasıl gördüğünü de öğrenebiliriz.

url denetleme aracı, Seotional

Taranan sayfayı göster yardımıyla, sayfanın HTML kaynağını görüntüleyebiliriz. Ayrıca daha fazla bilgi kısmında da http yanıt kodlarıyla alakalı ve diğer sorunları burada görebiliriz.

Ekran görüntüsü için Canlı URL testi aracını kullanmamız gerekir.

url denetleme aracı, Seotional

Google Bot’un sayfamızı nasıl gördüğünü görmemizi sağladığı için burada eksikler veya görmesini istediğimiz ancak görmediği yerler olup olmadığını anlayabiliriz.

Dizine Ekleme İsteği Gönderme

Sayfamızın Google dizinlerine eklenmesini istiyorsak veya eski bir sayfayı güncellediysek, URL denetimi ile dizine ekleme isteği gönderebiliriz.

url denetleme aracı, Seotional

Yeni bir sayfa oluşturduysanız büyük ihtimalle URL Google’da yok sonucuyla karşılaşırsınız. “Dizine Eklenmesini İste” diyerek Google’a istek gönderebilirsiniz.

Dizine eklenmesini istemeden önce Canlı Test aracıyla sayfanın doğru tarandığını kontrol etmenizde fayda var, canlı testte dizine eklenemez olduğu görülürse bu isteği gönderemezsiniz.

Güncellenmiş bir sayfa için dizine eklenmesini istiyorsanız, kapsam raporundan son tarama tarihine bakarak istek göndermeniz daha doğru olacaktır. Eğer Google sizden önce dizine eklemişse bunu tekrar yapmanıza gerek yok.

Google Search Console URL Denetleme aracı hakkında detaylı ve faydalı olacak bir rehber oldu.

Umarım buradaki bilgiler işinize yarar ve SEO çalışmalarınızda size ivme kazandırır. Daha fazla sorunuz olursa yorum olarak gönderebilirsiniz, hepsini tek tek cevaplıyor olacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı