Dijital Pazarlama

Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır? En İyi Ücretsiz Raporlama Aracı

Google Data Studio Nedir?

Google Data Studio, ücretsiz veri görselleştirme ve raporlama aracıdır.

Kısaca böyle olsa da aslında çok pratik ve birçok veri kaynağıyla entegrasyonu sayesinde dinamik raporlar oluşturmak, verileri anlamlandırmak için mükemmel bir araçtır.

Google’ın tüm veri kaynaklarıyla ücretsiz entegrasyon kurabiliyoruz ancak bazı üçüncü parti veri kaynaklarından ücretli entegrasyonlar da kuruluyor.

Fakat, Data Studio aracını kullanmak tamamen ücretsizdir. Yalnızca bazı veri kaynakları için o veri kaynağına ücret ödemeniz gerekebilir.

Daha önce Data Studio kullanmadıysanız mutlaka kullanmanızı öneriyorum.

Özellikle dijital pazarlama profesyonelleri ve işletmesinin dijitaldeki gidişatını görmek isteyenler için hızlıca verileri okuyabileceği bir araçtır.

Şimdi gelin hep beraber Data Studio’da neler yapabiliriz, bu araçtan nasıl faydalanabiliriz bunlara bakalım.

Google Data Studio Nasıl Kullanılır?

Data Studio aracını kullanmak için datastudio.google.com adresine Gmail hesabımızla giriş yapıyoruz.

google data studio nedir, Seotional
Google Data Studio Paneli

İlk defa kullandığımızda böyle boş bir panelle karşılaşacağız, ancak raporlar oluşturmaya başladıkça buradan oluşturduğumuz raporlara ulaşabileceğiz.

Soldaki “En son, Benimle paylaşılanlar ve Çöp kutusu” bölümlerinden de yine diğer raporlarımızı görebiliriz.

Bu ekranda ilk öğrenmemiz gereken bölümler:

 • Raporlar
 • Veri Kaynakları
 • Gezgin

Raporlar

Bu bölümde rapor oluşturmak istediğimiz veri kaynaklarını seçerek çeşitli raporlar oluşturabiliriz. Daha önce veri kaynağı eklemediyseniz bu bölümde 3 farklı ana kategoride 200’den fazla veri kaynağını görebilirsiniz.

google data studio nedir, Seotional
Google Bağlayıcıları ile Rapor Oluşturma

Rapor oluşturmak istediğimizde ilk olarak hangi verilerimiz ile rapor oluşturmak istediğimizi seçmemiz gerekiyor. Burada ilk kategoride 17 tane Google ürünü arasında seçim yapabiliriz.

google data studio nedir, Seotional
İş Ortağı Bağlayıcıları ile Rapor Oluşturma

Gördüğünüz gibi Google ürünleri dışında kullanabileceğiniz 191 farklı veri kaynağını veya kendi oluşturduğumuz bir kaynağı da yine buradan ekleyebiliriz.

Son kategoride ise açık kaynak bağlayıcılarla yine raporlar oluşturabilirsiniz. Eğer ekibinizde yazılımcılar ya da veri analistleri varsa https://github.com/google/datastudio#readme bu sayfayı ziyaret ederek çeşitli veri kütüphaneleriyle açık kaynak bağlayıcıları kurgulayabilirsiniz.

Veri Kaynakları

Veri kaynakları, rapor oluşturmamız için gereken bilgilerin kaynağıdır. 200’den fazla veri kaynağıyla entegrasyon kurarak buralardaki verilerimizi data studio üzerinde görselleştirebiliriz.

Gezgin

Gezgin, analizleri hızlıca düzenleme, görüntüleme ve görselleştirme için kullanabileceğimiz bir araçtır.

Kullandığımız veri kaynaklarındaki filtreleri hızlıca uygulayıp mevcut raporlarımıza ekleyebiliriz. Tabi yeni raporlar da oluşturabiliriz.

Şimdi, Google Analytics veri kaynağı kullanarak örnek bir rapor oluşturalım. Diğer veri kaynaklarında da birçok şey benzer yalnızca metrikler değişecektir.

Google Data Studio Rapor Oluşturma

google data studio nedir, Seotional

Şablon galerisini kullanarak Google Analytics raporu oluşturacağız. Sonra bu rapordaki bazı bölümleri özelleştirebiliriz.

google data studio nedir, Seotional

Şablon kullanarak oluşturduğum Analytics raporunu özelleştirmek istediğimde; kullanıcılar için sağ taraftaki Veri bölümünde Google Analytics Segmenti ekleyerek özelleştirdim. Yalnızca organik trafikle gelen kullanıcıları böylece hızlıca görmüş oldum.

Metrikleri değiştirmek isterseniz yandaki alanlardan başka metrikler ekleyerek buraya ekleyebilirsiniz.

google data studio nedir, Seotional
Zaman serisi grafik örneği

Örneğin bu şekilde bir grafik kullanıyorsanız, boyut, döküm ve metrik ekleyebilirsiniz.

google data studio nedir, Seotional

Yukarıdaki bu menülerden raporu özelleştirmek için farklı grafikler, filtreler, zaman filtreleri ve veri filtreleri ekleyebiliriz.

Data Studio Rapor Takibi

google data studio nedir, Seotional

Data studioda oluşturduğunuz raporları ekibinizle paylaşabilirsiniz. Ayrıca e-posta teslimi planla özelliğini kullanarak belirli aralıklarla paylaştığınız kişilere mail olarak raporlarınız otomatik gönderilir.

Birçok örnek şablon bulabileceğiniz bir topluluk galerisi de var. https://datastudio.google.com/gallery bu adres üzerinden bu raporlara ulaşabilirsiniz. İşinizle ilgili en iyi raporu oluşturabilirsiniz.

Görselleştirme ilgili birçok örneğe ise https://datastudio.google.com/visualization adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu içerik umarım işinizi kolaylaştırır ve veriminizi arttırır. Ayrıca bu konuyla ilgili sormak istedikleriniz olursa yorum olarak bana gönderebilirsiniz. İyi çalışmalar!

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Yeni bir araç öğrenmeme destek olduğun için teşekkür ederim.
  Danışmanlık Akademisinin en güzel yanı da sanırım yetenek sahibi yeni insanlar ile tanışıp fikir birliğinde bulunmak.
  Desteğin için teşekkürler.
  Birde youtube videosu gelse enfes olur.
  İzmir’den selamlar.

  1. Ne demek biz teşekkür ederiz, bu güzel yorum için. Diğer içeriklerimizle de daha faydalı olmaya çalışıyoruz. Sektörümüze yeni katılacak arkadaşlara en azından temel bilgileri bulabileceği bir kaynak oluşturmaya çalışıyoruz, umarız başarılı oluruz hep beraber 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı