Dijital Pazarlama

Google Ads Kampanya Türleri Nelerdir?

Google artık hayatımızın bir parçası. Kullandığımız cep telefonundaki yazılımdan mail adresimize kadar gün içinde en az bir Google ürünüyle etkileşime geçiyoruz.

Haliyle markalar da ürün veya hizmetlerini müşterilerine ulaştırmak için etkili bir yöntem olarak da Google’ı kullanıyorlar.

Peki nasıl?

Google Ads nedir, Seotional

20 senedir hayatımızda olan Google Ads, ürün veya hizmetlerini dijital ortamda kullanıcılara sunmak isteyen markalar için Google’ın çıkardığı bir reklamcılık sistemidir.

İnternetteki potansiyel müşterilerinizi bulurken hedef kitlenizi spesifik olarak belirlemenize de yardımcı olur. Bulunduğunuz sektöre ve hizmetlere göre özelleştirebileceğiniz reklam modelleri bulunur.

Arama sonuçlarında organik olarak üst sıralara çıkamayan markalar için ideal bir yöntemdir.

Müşterilerinizin sizi internette nasıl bulacağını merak ediyorsanız aşağıdaki Google Ads relam modellerini inceleyebilirsiniz.

1.Arama Ağı Reklamları

“Metin reklamlar” olarak tanımlayabileceğimiz bu reklamlar Google’da bir arama yaptığınızda en yukarda “Reklam” ibresiyle birlikte çıkar.

Burada önemli olan web sitenizi ziyaret etmesini istediğiniz kullanıcıların başlıklar ve açıklamalarla ilgisini çekmektir.

Google Ads nedir, Seotional

2.Görüntülü Arama Ağı (Display)

Bu reklamlar 2 milyondan fazla web sitesinde markanızın kullanıcılara görünmesini sağlar. Hedefleme seçenekleri sayesinde iletinizi, doğru yerde ve doğru zamanda potansiyel müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

Ayrıca web sitenizi önceden ziyaret etmiş kullanıcılara reklamlarınızı göstererek tekrar markanızla etkileşime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Google Ads nedir, Seotional

3.Alışveriş Reklamları

Eğer bir e-ticaret firmasıysanız ve ürünleriniz milyonlarca kullanıcıya ulaşsın istiyorsanız mutlaka alışveriş reklamlarını kullanmalısınız.

Ancak ürünlerinizi Google’ın tanıyabilmesi için bir Merchant Center hesabı açarak web sitesi URL’nizi doğrulamak ve ürünlerinizi yüklemeniz gerekmektedir.

Ardından Google Ads ve Merchant Center hesaplarınızı birbirine bağlayarak ürünlerinizi internet kullanıcılarına göstermeye başlayabilirsiniz.

Google Ads nedir, Seotional

4.Video (TrueView) Reklamlar

YouTube’da, görüntülü reklam ağında ve birçok video iş ortağı sitelerinde video reklam yayınlamak istediğinizde kullanabileceğiniz reklam türüdür.

Bu reklam türü de kendi içinde yayın içi reklamlar, video discovery reklamlar, yayın dışı reklamlar ve bumper reklamlar olarak ayrılırlar.

Video içeriklerin başında, ortasında veya sonunda gösterilebilirler. Reklamlarınız 15 saniye izleme süresini geçince veya tamamı izlendiğinde ücretlendirilir.

Google Ads nedir, Seotional

5.Uygulama Reklamları

Mobil uygulamalarınızın daha fazla kullanıcı tarafından indirilmesini istediğinizde kullanabileceğiniz reklam modeli olan uygulama reklamlarıyla Google Play, YouTube, Görüntülü Reklam Ağı, Google Keşfet ve mobil uygulamalarda reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Google Ads nedir, Seotional

Tüm reklam kampanyalarınızın performans ve istatistiklerine Google Ads’in arayüzünden ulaşabilirsiniz.

Cansu Çakmak

Google Ads ve Programatik Reklam Danışmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı