Dijital Pazarlama

Google Reklamlarında Kalite Puanı Arttırma Rehberi: Nedir? Nasıl İyileştirilir?

Google Ads’e yeni başlayanların en çok merak ettiği konulardan biri de kalite puanı. İyi bir kampanya optimizasyonunun başında belki de kalite puanlarınızı yükseltmek gelir.

Bu kapsamlı rehberde Google reklamlarında kalite puanı nasıl arttırılır bunu detaylı olarak öğreneceksiniz. Bu içerikte adımları gerçekleştirerek daha iyi Google reklamları oluşturabileceksiniz.

Kalite puanı, Google’ın kampanyanız için belirlediğiniz anahtar kelimelere 1 ile 10 arasında verdiği bir değerdir. Google kullanıcılarına yüksek değerde bir kullanıcı deneyimi sunmak ister. Kullanıcılarının bu deneyimden faydalanması için reklamlarınız bazı kriterlere göre değerlendirir.

Google kalite puanı, reklam veren için Google’ın anahtar kelimelerinizi, reklamlarınızı ve açılış sayfalarınızı nasıl değerlendirdiğini gösterir.

Bu da bize hangi noktalarda iyileştirmemiz yapmamız gerektiğini bulmamıza yarar.

Puan ne kadar düşük olursa, tıklama başına o kadar fazla ödeme yaparsınız. Puan ne kadar yüksek olursa, tıklama başına o kadar az ödeme yaparsınız (“dönüşüm” değil, “tıklama” dediğime dikkat edin)

Bu kriterlerin değerlendirilmesi sonucu da kalite puanınız ortaya çıkar. Şimdi kalite puanını oluşturan kriterlere bakalım.

google ads kalite puanı, Seotional
 • Beklenen Tıklanma Oranı: Beklenen tıklanma oranı bir kullanıcının belirlediğiniz anahtar kelime sonucunda karşısına çıkan reklamınıza tıklama olasılığıdır.
 • Reklam Alaka Düzeyi: Reklam alaka düzeyi reklam metinlerinizin belirlediğiniz anahtar kelimeyle ne kadar alakalı olduğuyla ilgilidir.
 • Açılış Sayfası Deneyimi: Sayfanızın kullanıcılar için ne kadar alakalı, hızlı açılır, güvenilir ve kolay gezinilebilir olduğudur.

Google bu üç kriter için de birer kalite puanı vererek toplam kalite puanınızı oluşturur.

Her kriter için verilebilecek üç değer vardır:

 1. Ortalama altı
 2. Ortalama
 3. Ortalama üstü

Ortalama altı olarak değerlendirilen kriterleriniz için bazı iyileştirmeler yapmanız gerekir.

Google kendi kalite puanı yönergelerinde “ortalama” değer için herhangi bir çalışma yapmanız gerekmez diye belirtir, ancak bunu da diğer faktörleri iyileştirerek ortalama üstü puana çevirebiliriz.

Google reklamlarınızda kalite puanını arttırmak yalnızca maliyetleri düşürmeye yaramaz aynı zamanda daha yüksek bir sıralama elde etmenizi sağlar. Bu da görünürlüğünüzü arttıracaktır.

Google Reklam Kalite Puanı Neden Önemlidir?

Google reklam kalitesini arttırmak yatırım getirinizi de arttıracağı için kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir faktördür.

Yatırım getirisini ölçmek için ROI metriğinden faydalanırız.

 • Kalite puanını arttırmak tıklama başına maliyetinizi düşürebilir.
 • Tıklama başına maliyetinizi düşürmek, dönüşüm başına maliyetinizi düşürebilir.
 • Dönüşüm başına maliyetinizi düşürmek, reklamlardan maksimum gelir elde etmenizi sağlayabilir.
 • En önemlisi ise, tıklama başına maliyetini düşürmek, edinme başına maliyetinizi düşürebilir ki bu en değerli kazanımdır.

Google reklam kalite puanını etkileyen doğrudan ve dolaylı etkenler bulunur.

 • Reklamın yayındaki ve beklenen tıklanma oranı
 • Görünen URL yapısının önceki tıklanma oranı
 • Arama terimlerinin alaka düzeyi
 • Açılış sayfası genel kalitesi (deneyimi) 
 • Reklamın coğrafi olarak performansı 
 • Reklamın cihaz başına performansı 

Google ads kalite puanını doğrudan etkileyen 3 faktör bu şekildedir:

google ads kalite puanı, Seotional

Kalite puanı sizin reklam sıralamanızı belirleyen önemli bir etkendir ve aşağıdaki gibi hesaplanır.

Reklam Sırlaması = Kalite Puanı x Maksimum Tık Başı Maliyet

Hemen bir örnekle açıklayalım.

A markasının “kadın spor ayakkabı” kelimesi için belirlediği Max.TBM 1.50 TL, kalite puanı da 6 olsun.

A markasının reklam sıralaması = 1.50 x 6 = 9 olur.

B markasının “kadın spor ayakkabı” kelimesi için belirlediği Max.TBM 2 TL, kalite puanı da 4 olsun.

B markasının reklam sıralaması = 2 x 4 = 8 olur.

Böylece A markasının reklamı daha düşük bir Max. TBM vermesine rağmen B markasının reklamından üstte çıkar. Yani kalite puanı reklam maliyetlerini düşürerek rekabet etmemizi sağlayan bir faktördür.

Google Reklamlarında Kalite Puanı Arttırma Rehberi: Nedir? Nasıl İyileştirilir?, Seotional

Kalite puanlarınızı yükseltmenin yolu yukarıda belirttiğimiz 3 kriteri iyileştirmekten geçer. Şimdi kalite puanlarınızı arttırmanıza yarayacak bazı ipuçlarına bakalım.

 • Anahtar Kelime Organizasyonu: Anahtar kelimelerinizi, reklam kampanyalarınıza daha etkin bir şekilde bağlanabilecek sıkı, organize gruplara ayırın. Belli anahtar kelimeler için oluşturduğunuz reklam gruplarıyla kullanıcılar aradıkları kelimeler ile ilgili daha alakalı sonuçlarla karşılaşırlar.
 • Reklam Metnini Özelleştirme: Kalite puanını artırmanın en iyi yollarından biri yüksek tıklama oranlarından geçer. Reklam gruplarınızı daha iyi anlatan reklam metinlerini test edin. Kullanıcıların ilgisini çekmek için reklam metinlerine “Hemen Bilgi Al” veya “Ürünü İncele” gibi bir Call to Action (harekete geçirici mesaj) ekleyin. Başlık ve açıklamalarda anahtar kelimelerinizden bahsetmeyi unutmayın. Görünen URL’inizi boş bırakmayın ve anahtar kelimenizi buraya da ekleyin.
 • Açılış Sayfalarını Optimize Etme: Doğrudan reklam gruplarınızla bağlantı kuran ve anahtar kelimelerinizden dönüşüme kadar tutarlı bir deneyim sağlayan sayfalar oluşturmak için en iyi uygulamaları takip edin. Mobilin artan trendini göz önünde bulundurarak açılış sayfalarınızın mobil uyumlu olduğundan emin olun. Reklam metinlerinizde yer alan anahtar kelimelerin açılış sayfanızda bulunmasına özen gösterin.
 • Negatif Anahtar Kelimeler Ekleme: Bütçenizi boşa harcayan alakasız arama terimlerini negatif anahtar kelime listesi hazırlayarak hariç tutun. Reklamlarınıza tıklama getiren arama terimlerini gün gün takip ederek de alakasız aramalardan kurtulabilirsiniz.
Ayrıca Google reklamlarında nasıl optimizasyon yapılır yazımızı inceleyerek bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

En iyi sonuçları elde etmek için anahtar kelimelerinizin performanslarını takip ederek kampanyanızı optimize edebilir ve kalite puanlarınızı yüksek seviyelerde tutabilirsiniz.

Google ads kalite puanı hakkında sormak istediklerinizi yorum olarak sorabilirseniz cevaplamak isterim.

Cansu Çakmak

Google Ads ve Programatik Reklam Danışmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı