Dijital Pazarlama

Google Ads Araya Anahtar Kelime Ekleme Nedir? Nasıl Yapılır?

araya anahtar kelime ekleme, Seotional

İnternet kullanıcıları Google’da bir ürün veya hizmeti ararken milyonlarca farklı şekilde arama yapabilirler. Bununla birlikte yaptıkları aramalara göre karşılarına binlerce farklı sonuç çıkacaktır.

Google Ads’de kullanıcılara aradıklarıyla ilgili en alakalı sonuçları verebileceğiniz bazı özellikler bulunur. Bu özelliklerden biri de “Araya Anahtar Kelime Ekleme” yani Keyword Insertion’dır.

Araya Anahtar Kelime Ekleme Nedir?

Araya anahtar kelime ekleme, reklam grubunuzda bulunan anahtar kelimeleri kullanarak reklam metinlerinizi otomatik olarak güncellemenizi sağlar. Kullanıcının arama terimleriyle eşleşen anahtar kelimelerinizi eklemek için reklam metninizi dinamik olarak değiştiren bir Google Ads özelliğidir. Böylece, sunduğunuz ürün veya hizmetleri arayan kullanıcılara daha alakalı reklamlar gösterebilirsiniz.

Bu özelliği tıklama oranlarını arttırmak ve kampanya yönetimini basitleştirmek için kullanabilirsiniz.

Araya Anahtar Kelime Ekleme Nasıl Oluşturulur?

Araya anahtar kelime ekleme özelliğini kullanabilmek için reklam metninize bir kod parçacığı eklemelisiniz.

Aşağıdaki anahtar kelimeleri içeren bir reklam grubunuz olduğunu varsayalım.

 • SEO hizmeti
 • Google reklam verme
 • İnternete reklam ver

Reklam metinlerinizde bu anahtar kelimelerin otomatik eklenmesi için {KeyWord:Dijital Reklam Hizmeti} şeklinde bir kod eklemeniz gerekir. Google Ads, reklam grubunuzdaki anahtar kelimelerden birini (“seo hizmeti”, “Google reklam verme”, “internete reklam ver”) bu kod ile kullanmaya çalışır. Ancak bunu yapamadığı zaman, “Dijital Reklam Hizmeti” kelimesini kullanacaktır. Aynı zamanda kullanıcının 30 karakteri geçen uzun kuyruklu aramalarında da kod içinde belirlediğiniz kelimeyi reklam metinlerinizde gösterir.

Araya anahtar kelime ekleme özelliğini kullanabilmek için ads.google.com adresine giriş yapın. Ardından reklam metnini oluşturduğumuz bölümde süslü parantez açarak ({ }) araya anahtar kelime ekleme seçeneğini seçmelisiniz.

Google Ads Araya Anahtar Kelime Ekleme Nedir? Nasıl Yapılır?, Seotional

Araya anahtar kelime ekleme için reklam grubumuzdaki anahtar kelimelerimizi tanımlayan genel bir anahtar kelime yazalım. Kullanıcı “online SEO hizmeti” diye bir arama yaptığında, reklam başlığında, reklam grubumuz içindeki anahtar kelimemiz olan“SEO hizmeti” yazısını görecektir.

Google Ads Araya Anahtar Kelime Ekleme Nedir? Nasıl Yapılır?, Seotional

Araya anahtar kelime ekleme özelliğini sadece başlıklarda değil, aynı zamanda açıklama metinlerinizde de kullanabilirsiniz. Ancak bütün anahtar kelimelerinizin açıklama metninizle uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekebilir.

Google Ads Araya Anahtar Kelime Ekleme Nedir? Nasıl Yapılır?, Seotional

Açıklamanızda “{KeyWord:Dijital Reklam Hizmeti} hakkında daha fazla bilgi almak için hemen iletişime geçin!” şeklinde bir metin kullanabilirsiniz. Şimdi bu metnin anahtar kelimelerimizle uygunluğunu kontrol edelim.

 • SEO Hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak için hemen iletişime geçin!
 • Google Reklam Verme hakkında daha fazla bilgi almak için hemen iletişime geçin!
 • İnternete Reklam Ver hakkında daha fazla bilgi almak için hemen iletişime geçin!

Görüldüğü gibi “SEO Hizmeti” ve “Google Reklam Verme” anahtar kelimelerimiz açıklama metnimizle ne kadar uyumlu olsa da “İnternete Reklam Ver” anahtar kelimesi açıklama metnine uymamıştır. Böyle durumlarda anahtar kelimelerinizi veya açıklama metinlerinizi düzenleme yoluna gidebilirsiniz.

Google Ads Araya Anahtar Kelime Ekleme Nedir? Nasıl Yapılır?, Seotional

Araya anahtar kelime ekleme kodunu kullanırken büyük/küçük harf düzenini seçebileceğiniz 3 farklı seçenek bulunur. Kullanabileceğiniz seçenekler şunlardır:

 • İlk harfler büyük: Anahtar kelimenizin ilk harfleri büyük olur. (Örneğin “Dijital Reklam Hizmeti”)
 • Normal tümce düzeni: Anahtar kelimeniz yazdığınız gibi gözükür. (Örneğin “Dijital reklam hizmeti”)
 • Küçük harf: Anahtar kelimenizin bütün harfleri küçük olur. (Örneğin “dijital reklam hizmeti”)

Araya Anahtar Kelime Eklemenin Faydaları

 • Daha Spesifik Hedefleme: Araya anahtar kelime eklemenin en önemli faydası arama yapan kişinin yazdıklarına daha spesifik metin içeren bir reklam oluşturmanıza olanak vermesidir. İnsanların aradıklarına daha yakın olan bir başlığa tıklama olasılığı daha yüksektir.
 • Kalın Metin: Google, dinamik olarak eklenen arama terimlerini kalın olarak gösterir. Böylelikle reklamınız öne çıkar ve tıklama oranlarınız artabilir.

Araya Anahtar Kelime Ekleme Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Reklam grubunuzdaki bütün anahtar kelimelerin reklam metninizle uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Mantıksız gözüken reklam metinleri tıklama oranlarınızı düşürebilir.
 • Eğer araya anahtar kelime ekleme özelliğini rakip firmaların isimlerinin bulunduğu bir reklam grubunda kullanıyorsanız ticari marka ihlali yapmadığınızdan emin olmalısınız.
 • Kullanıcıların uzun kuyruklu aramalar yapabileceğini göz önünde bulundurarak bu tarz arama sonuçlarında kullanıcının karşısına çıkacak, reklam grubunuzu en iyi şekilde ifade eden genel bir anahtar kelime belirleyebilirsiniz.

Bu özelliğin herkes için uygun olmadığını ve diğer herhangi bir araç gibi, artıları ve eksileri olduğunu unutmayın. Araya anahtar kelime ekleme özelliğini kullanabileceğiniz Google Ads Arama Ağı reklam türünü inceleyin.

Cansu Çakmak

Google Ads ve Programatik Reklam Danışmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı