Dijital Pazarlama

10 Adımda Google Ads Kampanyalarında Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Google Ads kampanyalarınızı optimize ederken sizler için hazırladığımız ipuçlarıyla bütçenizi daha verimli kullanabilirsiniz.

1.Negatif anahtar kelimeler oluşturun

Negatif anahtar kelimeler reklamınızın görünmesini istemediğiniz kelimelerdir. Örneğin, birçok kişi “ücretsiz” veya “iş” gibi terimler içeren negatif anahtar kelime listeleri geliştirir.

Bu terimler, kullanıcının sattığınız ürün veya hizmetin ücretsiz bir sürümünü bulmak istediğini veya kişinin sektörünüzde iş aradığını gösterir. Bu durumlardan hiçbiri size müşteri getirmez.

Reklamlarınız için negatif anahtar kelime listeleri oluşturarak ilgisiz tıklamalardan kaçınmış ve bütçenizi korumuş olursunuz.

2.Rakip firmaların adına reklam verin

google ads optimizasyonu, Seotional

Bu ipucu kulağa her ne kadar garip gelse de rakiplerinizin müşterilerini kendi markanıza yönlendirmede etkili bir yöntemdir. Google Ads rakiplerinizin adını anahtar kelimelerde kullanarak reklam vermenize izin vermektedir.

Ancak Google, reklamda rakibiniz gibi davranmanıza izin vermez. Bu yüzden rakip firmaların isimlerini reklam metinlerinizde geçirmemeye dikkat edin.

Bu hem kullanıcıların alakasız içerikle karşılaşmasına hem de kalite puanlarınızın düşmesine sebep olabilir.

3.Kalite puanlarınızı iyileştirin

google ads optimizasyonu, Seotional

Google Ads internette arama yapan kullanıcıların alakalı içeriklerle karşılaşması için anahtar kelimelerinize kalite puanı verir.

Kalite puanını belirleyen 3 etken açılış sayfası deneyimi, reklam alaka düzeyi ve beklenen tıklanma oranıdır.

Ayrıca iyi kalite puanı daha düşük bütçeyle reklam veren diğer firmalarla rekabet etmenizi sağlar. Puanları düşük olan anahtar kelimeler için, açılış sayfalarının ve reklam metninin alaka düzeyini artırarak bu anahtar kelimeleri iyileştirmeye çalışmalısınız.

Google reklamlarında kalite puanı hakkında daha fazla bilgi ve nasıl iyileştirmemiz gerektiğini öğrenmek için Google Ads Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir yazımızı inceleyin.

4.Düşük performanslı kampanyalarınızı kaldırın

Beklediğiniz performansı göstermeyen, bütçenizi potansiyel olarak tüketen anahtar kelimeler istemezsiniz.

Yayınladığınız farklı reklamların performansını düzenli olarak kontrol edin ve gerekli sonuçları sağlamayan reklamları kaldırın.

Farklı anahtar kelimeler ve farklı reklam metinlerinden oluşan bir kampanya oluşturun. En iyi performansı alana kadar yeni kampanyalar açamaya devam edin.

5.Reklam metinleriniz için kullanılabilir tüm alanları kullanın

Google, alakalı içeriğin yayınlanması için birkaç farklı alan sunmaktadır. Kullanılabilir alanın tümünü kullanmak, ürün veya hizmetinizi en iyi şekilde açıklamanıza yardımcı olur.

Başlıklar, açıklamalar ve URL uzantısı alanlarını doldurarak reklamınızın arama sayfasında daha çok yer kaplamasını sağlayabilirsiniz.

google ads optimizasyonu, Seotional

6.Markanız için uygun olan bütün uzantıları kullanın

Google Ads reklam metnine ek olarak birkaç farklı uzantı da sunar. Bu uzantılar reklam performansınızı artırmaya da yardımcı olabilir.

Yararlı bulacağınız en iyi uzantılar “Site Bağlantıları Uzantıları” ve “Açıklama Uzantıları”dır. Bu uzantılarla kullanıcının güvenini artırmak için promosyon oluşturabilir veya müşterileriniz için yararlı olduğunu düşündüğünüz ekstra bilgiler ekleyebilirsiniz.

7.Kampanyalarınızın nasıl ilerlediğini görmek için 1’den fazla metriği takip edin

Google Ads’deki reklam kampanyalarınızı “tıklama oranı” gibi tek bir metrik üzerinden takip etmek cazip gelebilir. Ancak kampanya performansınızı doğru analiz etmek için 1’den çok metriği takip etmeniz gerekmektedir.

Bu, reklamın satış hunisi boyunca nasıl performans gösterdiğini görmenizi sağlar; bu da size iyileştirmeler gerektiren şeyler hakkında daha iyi bir fikir verir.

Örneğin, reklamlarınızın kaç tıklama aldığını, kaç potansiyel müşteri oluşturduğunu, bu olası satışlardan kaçının nitelikli olarak sınıflandırılabileceğini ve elde edilen geliri inceleyin.

Satış dönüşüm huninizde zayıf bir halkanız varsa artık neleri düzeltmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur.

8.Yeniden pazarlamanın gücüne inanın

Yeniden pazarlama markalar için güçlü bir araçtır. Yeniden pazarlama kampanyaları kullandığınızda, özellikle web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcıları hedeflersiniz.

Yeniden pazarlama kampanyaları, kullanıcıların dikkatlerini sitenize geri çekmenize ve dönüşüm gerçekleştirmeye teşvik etmenize yardımcı olabilir.

Google Ads’de yaptığınız teklifleri sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara göre ayarlayabilirsiniz. Bu, işletmenize ilgi duyduklarını ifade eden kullanıcılara özel kampanyalar sunmanıza olanak tanır.

9.Reklam zaman planlamasını kullanın

Müşterilerinizi en iyi siz tanırsınız. Onların hangi günlerde veya günün hangi saatlerinde hizmetlerinizi arattığından emin olun.

Reklam gösterimlerinizi reklam zaman planlayıcıda düzenleyin. Böylelikle gereksiz gösterimlerden kaçarak bütçenizi koruyabilirsiniz.

10.Açılış sayfalarınızın mobil uyumlu olduğundan emin olun

google ads optimizasyonu, Seotional

Akıllı telefonların gelişmesi ve mobil uygulamaların entegrasyonuyla birlikte son yıllarda masaüstü bilgisayar kullanımı ciddi oranda azaldı.

Artık kullanıcılar satın alma işlemlerini bile telefondan yapar hale geldiler. Mobil, çevrimiçi pazarlamada daha önce hiç ulaşmadığı bir noktaya geldi.

Açılış sayfalarınızın her birinin mobil cihazlar için optimize edilmesi gerektiğini unutmayın. Sayfaların hızlı açıldığından ve kullanıcıyı yormayan bir arayüze sahip olduğunuzdan emin olun.

Cansu Çakmak

Google Ads ve Programatik Reklam Danışmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı